Breaking News

Çavuşoğlu, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ilk gününde kalkınma ve güvenlik konularındaki görüşlerimizi ifade etti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Bonn’da yapılan G20 ve MIKTA Dışişleri Bakanları Toplantılarına Katılımı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 16-17 Şubat 2017 tarihinde Almanya’nın Bonn şehrinde yapılan G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı ve Dönem Başkanı olduğumuz MIKTA platformunun 9. Dışişleri Bakanları Toplantısına iştirak etmek üzere Bonn’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya’dan oluşan MIKTA’nın, 9. Dışişleri Bakanları Toplantısı, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu başkanlığında 16 Şubat 2017 tarihinde düzenlendi.

Dönem Başkanlığını yürüttüğümüz MIKTA 9.Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda, terörle mücadele, ekonomik işbirliği ve enerji konuları ele alındı. Ayrıca, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu tarafından ülkemizin MIKTA Dönem Başkanlığı öncelikleri hakkında bilgi verildi, küresel ve bölgesel konularda fikir teatisinde bulunuldu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ilk gününde sürdürülebilir kalkınma ve güvenlik konularındaki görüşlerimizi ifade etti. Toplantıda sürdürülebilir kalkınmanın yanı sıra, barışı koruma ve Afrika ile işbirliği gibi küresel ve bölgesel konular ele alındı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında birçok ikili temasta bulundu. İlk olarak, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi İcra Direktörü Espinoza Cantellano ile iklim değişikliğiyle mücadele konusunun ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ayrıca Norveç Dışişleri Bakanı Borge Brende ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile bir araya geldi. Çavuşoğlu’nun ABD’li mevkidaşı ile gerçekleştirdiği görüşmede ikili ilişkiler, DEAŞ, PYD, FETÖ terör örgütleri ile mücadele konuları ele alındı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ayrıca Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano, Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kishida, Fransa Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault, Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüştü. Görüşmelerde Suriye’deki son gelişmeler, ikili ilişkiler, terörle mücadele ve bölgesel gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Bonn’da düzenlenen G-20 Dışişleri Bakanları toplantısı marjında 17 Şubat 2017 tarihindeki Suriye Fikirdaş Ülkeler Toplantısı’na iştirak etti. Ülkemizin yanısıra Almanya, Fransa, İngiltere, ABD, Suudi Arabistan, Katar, BAE, Ürdün, İtalya ve AB’nin de katıldığı toplantıda 23 Şubat’ta başlaması öngörülen Cenevre müzakereleri bağlamındaki hususlar ile Suriye’deki gelişmeler ele alındı.

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …