Devletimiz, sırtını emperyalistlere dayayan kiralık katillere hak ettiği dersi vermiştir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Mardin İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Devletimiz, hem sırtını emperyalistlere dayayan kiralık katillere hem de o kiralık katiller sürüne sırtını dayayan sözde siyasetçilere hak ettiği dersi vermiştir, verecektir Hiç şüphesiz anayasa, hukuk ve kanunlar çerçevesinde siyaset yapmak isteyenlere demokrasimizin imkânları sonuna kadar açıktır” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Mardin 6. Olağan İl Kongresi’ne katıldı. Artuklu Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen kongre öncesinde kendisini karşılayan vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra kongrenin yapıldığı salona geçerek burada bir konuşma yaptı.

“MARDİN’İN TÜM RENKLERİNİ KUCAKLAYARAK ÇALIŞIYORUZ”

Mardin’in, binlerce yıllık mazisiyle muhabbetin ve hoşgörünün şehri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör yerine kardeşlikle, çatışma ve gerilim yerine birlik ve beraberlik içinde geleceğe yürüyen bir Mardin görmeyi arzu ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün 20 yıl önceki Mardin’i yeniden gördüğünü aktararak Kürdü, Türkü, Arap’ı, Süryani’siyle şehrin bugün bir kez daha ülkesine, devletine ve partisine sahip çıktığını vurguladı. Konuşmasının devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu güzel birlikteliğimizin, dayanışmasıyla, çok kültürlü kimliğiyle, binlerce yıllık tarih ve medeniyetiyle ülkemizin gurur kaynağı olan Mardin için yeni bir dönemin kapılarını açmasını Rabbimden niyaz ediyorum” dedi.

Parti olarak son birkaç seçimdir Mardin’de arzu ettikleri rakamları yakalayamadıklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, güçlü ve zayıf yanlarını tartarak, tespit ettikleri eksiklikleri gidererek, partilerini çok daha güçlü bir şekilde geleceğe taşımanın gayreti içinde olduklarını söyledi. “Kalpleri kırmadan, hiç kimseyi incitmeden, hizmetlerimizle, davranışlarımızla, tevazu ve samimiyetimizle gönüller fethetmenin mücadelesini veriyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, inancı, etnik kökeni, siyasi görüşü dolaysıyla tek bir vatandaşı dahi dışlamadan, Mardin’in tüm renklerini kucaklayarak çalıştıklarını belirtti.

“TÜRKİYE’Yİ BÖLGEMİZDEKİ KİRLİ TEZGÂHIN BİR PARÇASI HÂLİNE GETİRME PROJELERİNİ TOPRAĞA GÖMDÜNÜZ”

Konuşmasında 1,5 yıl önce Mardin’in Derik ilçesinde görev yaparken bölücü terör örgütü tarafından şehit edilen Kaymakam Muhammed Fatih SAFİTÜRK’ü ve bu yılki Uluslararası İyilik Ödülleri sahiplerinden Mardin Derikli Hasan Kızıl’ı hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, merhum Safitürk için Allah’tan rahmet diledi ve çevresinde ‘hayat tamircisi’ olarak bilinen Kızıl’ın da ülkedeki tüm gençler için örnek olması temennisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Maalesef bir dönem terörle, yıkım ve gözyaşıyla anılan bu toprakların Muhammed Fatih gibi kamu görevlilerimizin fedakârlıklarıyla, Hasan Kızıl gibi gençlerimizin fîsebilillah çabalarıyla bambaşka bir çehreye kavuştuğunu görüyorum. Yeri geldiğinden canlarını ortaya koyarak Mardin ve ilçelerini tekrar barış, huzur ve emniyete kavuşturan polislerimize, askerlerimize, güvenlik korucularımıza da buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Şüphesiz bu başarıda en büyük pay Mardinli kardeşlerime aittir. Devletimizle el ele vererek bölücüleri açtıkları çukurlara gömen Mardinli vatandaşlarıma ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Mardinli kardeşlerimin kahir ekseriyeti, bölücü örgütün özellikle baskısına boyun eğmeyerek, şehrine, ilçesine ve mahallesine sahip çıkarak, sokakların terörize edilmesi üzerinden sahnelenmeye çalışılan oyunu bozdu. Sizler, o kritik dönemde basiretle ve ferasetle davranarak, Türkiye’yi bölgemizdeki kirli tezgâhın bir parçası hâline getirme projelerini de toprağa gömdünüz.”

“ÇUKUR EYLEMLERİYLE NE YAPILMAK İSTENDİĞİNİN DAHA İYİ FARKINA VARIYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “Bugün Afrin’e, Mümbiç’e ve bölücü örgütün işgali altındaki diğer bölgelere baktığımızda, Kobani olaylarıyla, çukur eylemleriyle ne yapılmak istendiğinin çok daha iyi farkına varıyoruz. Şayet biz sizlerin desteğiyle oyunu bozmasaydık, ülkemizin nasıl karanlık bir gelecekle karşı kaşıya kalacağını bugün çok daha iyi anlıyoruz. Meselenin siyasetle, demokrasiyle, hak ve özgürlük talepleriyle hiçbir alakasının olmadığı, tek hedefin vatanımızı parçalamak olduğu şimdi daha iyi anlaşılıyor. Bugün söylediklerimiz işte tek tek ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

“KÜRT KARDEŞLERİMİN BÖLÜCÜ ÖRGÜTÜN NEYE HİZMET ETTİĞİNİ DAHA NET KAVRADIKLARINA İNANIYORUM”

“Bölücü örgütün coğrafyamızı kan gölüne çevirmek isteyenlerin maşası olduğu şimdi çok daha iyi görülüyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu örgüt, camileri kurşunlayacak, Mushaf’ın içine bomba düzeneği yerleştirecek kadar İslam düşmanı bir örgüttür. Bu örgüt, masum sivilleri canlı kalkan olarak kullanacak kadar gözü dönmüş bir yapıdır. Bu örgüt, canını kurtarmak için kaçan sivilleri, ana kucağındaki bebekleri dahi katledecek kadar vahşi bir örgüttür. Ne Kürt kardeşlerimin, ne Arap kardeşlerimin, ne de bölgedeki diğer halkların bunların gözünde hiçbir değeri, hiçbir kıymet-i harbiyesi yoktur. Ben gerek ülkemizde yaşanan hadiselerin, gerekse Suriye’de şahit olduklarımızın herkes için bir uyanışa vesile olduğunu düşünüyorum. Özellikle Kürt kardeşlerimin, bölücü örgütün kime ve neye hizmet ettiğini artık çok daha net bir şekilde kavradıklarına inanıyorum” şeklinde konuştu.

“SİYASET SÖYLEYECEK SÖZÜ OLANLAR İÇİN EN BÜYÜK FIRSAT”

Bölücü terör örgütünün tek bir vatandaşın dahi canına, malına veya namusuna kast etmesine müsaade edilmeyeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devletimiz, hem sırtını emperyalistlere dayayan kiralık katillere hem de o kiralık katiller sürüne sırtını dayayan sözde siyasetçilere hak ettiği dersi vermiştir, verecektir. Hiç şüphesiz anayasa, hukuk ve kanunlar çerçevesinde siyaset yapmak isteyenlere demokrasimizin imkânları sonuna kadar açıktır. Siyaset; söyleyecek sözü, hayata geçirecek projesi, millete ve ülkeye faydalı teklifi olanlar için halen en büyük fırsattır. Ancak milletten aldığı yetkiyi istismar edenlere, vatandaşlarımızın kendilerine sunduğu imkânları Kandil’deki çapulculara peşkeş çekenlere de kesinlikle müsamaha göstermeyiz” dedi.

“HİÇ KİMSEYİ DİLİ, ETNİK KİMLİĞİ, İNANCI DOLAYISIYLA ÖTEKİLEŞTİRMEDİK”

Kandil’in Meclis’teki uzantısı gibi hareket edenlerin, terör örgütünün siyasi uzantısı gibi muamele göreceklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Meşru çizgide siyaset yapan, terörle arasına mesafe koyan, hukuk ve demokrasiden ayrılmayanlar da, aynı şekilde meşru siyasi aktör gibi değerlendirilir, öyle kabul edilir. Her halükarda bir koltukta iki karpuzun taşınmayacağı artık herkes tarafından görülmelidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında, bugün şehrin devletin himayesi altında eski ihtişamına yeniden kavuştuğunu, bir dönem bölücü örgütün dağ ve şehir kadrosuna akan kaynakların, artık Mardinli vatandaşlara hizmet olarak harcandığını söyledi. “Bir dönem Nusaybin’in sokaklarını altüst etmek için kullanılan kepçeler, kamyonlar, şimdi Nusaybin’i ayağa kaldırmak için kullanılıyor” ifadelerine yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediyecilik hizmetlerinde, alt ve üst yapı çalışmalarında, sağlıktan ulaşıma, eğitimden turizme kadar tüm alanlarda Mardin’in, kalkınma ve büyüme yolunda emin adımlarla ilerlediğini dile getirdi.

On yıllardır bölücü terör örgütünün tehditlerine rağmen, hiçbir zaman Mardin’i, ihmal etmediklerini, Mardin’in, Ankara ve İstanbul’daki standartlarda hizmet alması için gayret gösterdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hiç kimseyi dili, etnik kimliği, inancı veya dış görünüşü dolayısıyla ötekileştirmedik, hor-hakir görmedik. Bize oy versin-vermesin 81 vilayetimizin tamamını, 81 milyonun her bir ferdini kucaklamanın çabası içinde olduk” şeklinde konuştu.

MARDİN’E YAPILAN YATIRIMLAR

Bu anlayışla Mardin’e son 15 yılda toplam 25 milyar lirayı aşan yatırım yaptıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehri üniversite ile buluşturduklarını, 3 bin 765 adet yeni derslik eklediklerini, 2 bin 544 kişilik yükseköğrenim yurtları yaptıklarını, şehre spor salonları, yüzme havuzları, gençlik merkezleri kazandırdıklarını aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 15 yılda 14’ü hastane olmak üzere şehre, toplam 34 adet sağlık tesisi yaptıklarını, 8 bin 781 konut projesinin bir kısmını teslim ettiklerini, çukur teröründen en çok zarar gören Nusaybin’i yeniden ayağa kaldırdıklarını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nusaybin’de yapılan 5 bin 53 konutun 4 bin 657’sini Ağustos ayında sahiplerine teslim edeceklerini söyledi.

29 kilometre bölünmüş yol uzunluğunu, 264 kilometreye çıkardıklarını, Karaman-Adana-Gaziantep hızlı tren projesinin Şanlıurfa’dan sonra Mardin’e gelip buradan da Habur’a uzanacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mardin Havalimanına 3 milyon yolcu kapasiteli yeni bir terminal binası yaparak havalimanını büyütüp, modernize ettiklerini, havalimanındaki yıllık yolcu trafiğinin 19 binden 681 binin üzerine çıktığını aktardı.

Ekonomiye yıllık 1,5 milyar lira katkı sağlayacak Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santralinde sona yaklaşıldığını, Şanlıurfa-Mardin arasında inşa edilen ve Süveyş Kanalından daha uzun olan 161 kilometrelik suni nehrin bölgedeki mümbit toprakları suyla buluşturacağını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecekte de şehre verdikleri desteği artıracaklarını açıkladı.

Konuşmasının devamında, “Biz zor denileni biz hep yaptık, imkânsız denilene biraz zaman harcadık. İnşallah Mardin’de de aynısını yapıyoruz, yapacağız” sözlerine yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019’da yapılacak seçimleri hatırlatarak, partililerden 2019’a kadar azami gayret beklediğini söyledi.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News