Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ukrayna’yı ziyareti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İspanya ziyaretinin ardından Türkiye-Ukrayna Ortak Stratejik Planlama Grubu toplantısına katılmak üzere 9-10 Şubat 2017 tarihlerinde Ukrayna’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ziyaretinin başlangıcında Cumhurbaşkanı Poroşenko tarafından kabul edildi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanı Emekli Büyükelçi Ertuğrul Apakan’ı kabulünde son gelişmeler ele alındı.

İkili işbirliği alanlarının ve güncel gelişmelerin ele alındığı kapsamlı bir görüşme gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Klimkin akabinde ikili, bölgesel ve uluslararası konuların ele alındığı Ortak Stratejik Planlama Grubu toplantısına eşbaşkanlık etti.

Heyetlerarası görüşmenin ardından iki Bakan iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında İstişare Planı’nı imzaladı ve ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, ziyareti kapsamında ayrıca Ukrayna Gagavuzları Birliği Başkanı Vasiliy Keloglo ve beraberindeki heyetle biraraya geldi, Kırım Tatarlarının Lideri Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Çubarov ile Kırım Tatar Türklerinin durumunun ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdi ve Dünya Ahıska Türkleri Birliği Ukrayna temsilcisi Marat Rasulov ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ziyareti sırasında ayrıca Ukraynalı mevkidaşı Klimkin ile birlikte Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nda açılan 15 Temmuz hain darbe girişimine ilişkin fotoğraf sergisini gezdi.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News