Prof. Dr. Kırımlı; Kemal Karpat, Tarihi Yapan Tarihçilerin En Son Örneği

Sosyal bilimler ve tarih alanında Cumhurbaşkanlığı 2016 yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülünü kazanan Prof. Dr. Kemal Karpat’ın rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı törende bir konuşma yapan, asistanı Prof. Dr. Hakan Kırımlı, “Kemal hoca sadece bir tarihçi değil. Tarihi yazan bir tarihçi değil, onu en iyi yazanlardan biri olmakla birlikte; aslında tarihi yaşayan, tarihin yapılmasına katkıda bulunan, hatta tarihi yapan tarihçiler neslimizin en son örneği diyebiliriz” dedi.

28 Aralık 2016 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen 2016 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreninde, sosyal bilimler ve tarih alanında ödül kazanan Prof. Dr. Kemal Karpat adına asistanı Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kırımlı bir konuşma yaptı.

Kemal hocayı anlatmanın kendisi için bir şeref olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kırımlı, “Ancak dünya çapında çok büyük bir âlimin; ilminin seviyesini anlatmak, doğrusu benim haddim değil. Ama belki birkaç cümle söylemem gerekirse, karşımızdaki insan, bahsettiğimiz insan kelimenin tam manasıyla çığır açan bir bilim adamı” dedi.

“KEMAL HOCA, ÇIĞIR AÇAN BİR BİLİM ADAMI”

Prof. Dr. Karpat’ın, İslam âlemi, Avrupa ve dünya ölçeğinde görebilen bir bilim adamı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kırımlı konuşmasında şunları kaydetti: “Analitik olarak değerlendirebilen son derece büyük bir bilim adamı. Çığır açan bir bilim adamı. Başlattığı konular, sahasında ilk olan ve aradan geçen on yılları rağmen, birinci olan, en büyük olabilen bir insan. Kemal hoca sadece bir tarihçi değil. Tarihi yazan bir tarihçi değil, onu en iyi yazanlardan biri olmakla birlikte; aslında tarihi yaşayan, tarihin yapılmasına katkıda bulunan, hatta tarihi yapan tarihçiler neslimizin en son örneği diyebiliriz. Ben, sevgili Kemal hocama, ömrünün bundan sonraki kısmında sağlık, mutluluk ve elbette ki sevdikleri ile birlikte uzun ömürler diliyorum.”

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …