Türkiye, Libya halkının yanında olmaya devam edecektir

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac ile baş başa görüşme ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Yıldırım, Serrac’ı Türkiye’de ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu, bu görüşmenin tüm başkanlık konseyi üyeleri ile süren yakın temasların devamı niteliğinde olduğunu söyledi.

Serrac’ın geçen ocak ayında ikili ziyaret için Ankara’da, nisan ve mayıs aylarında Türkiye’de yapılan uluslararası zirvelerde ülkeyi ziyaret ettiğini ifade eden Yıldırım, Türkiye’nin kardeş ülke olarak gördüğü Libya’yı 2011 devriminden bu yana her alanda güçlü bir şekilde desteklediğini belirtti.

Yıldırım, 2015 yılı boyunca Libya toplumunun, bütün kesimlerinin temsil edildiği kapsayıcı siyasi diyalog süreci neticesine Aralık 2015’te Libya Siyasi Anlaşmasının imzalandığını, anlaşmayla ülkedeki bölünmüşlüğün sona erdirilmesi, silahların susması ve müreffeh Libya için el birliğiyle çalışılmasının öngörüldüğünü dile getirdi.

Kardeş Libya halkının uzun süredir zor şartlar içinde hayatını sürdürdüğünü vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Yapılan bu anlaşmayla elde edilecek başarı Libya’nın milli birliğini tekrar sağlamlaştıracak, Libya tarihinde yeni ve tertemiz bir sayfanın açılmasına fırsat tanıyacaktır. Bugün yaptığımız görüşmede, Libya’daki gelişmeleri kapsamlı bir şekilde ele alma fırsatı bulduk. Özellikle Libya’daki siyasi dönüşüm ve ekonomik kalkınma sürecinde Türkiye’nin sağlayabileceği daha fazla ne imkan var, bunlar hakkında kapsamlı değerlendirmeler yaptık. Bu arada Başkanlık Konseyine bağlı Libya’daki kamu güvenliğini sağlamak üzere muhafız birliğine desteği öngören bir anlaşmayı da bu ziyaret vesilesiyle imzalamış bulunuyoruz.”

Yıldırım, Libya Başkanlık Konseyi’nin Libya’nın tekrar istikrara kavuşması için büyük gayret gösteren ve Türkiye’nin de muhatap aldığı meşru bir yapı olduğunu vurguladı.

Bunun dışındaki bütün gayretlerin, çalışmaların esasında istikrarın, barışın, kardeşliğin sağlanması yönünde destekleyici mahiyet arzetmesi gerektiğini anlatan Yıldırım, tek başlılığın sağlanmasının, ülkedeki huzur ve istikrarın olabildiğince kısa zaman içinde tesis edilmesine büyük katkı sağlayacağını aktardı.

Bu konuda Serrac’a büyük görevler düştüğünü, atacağı her adımda Türkiye olarak yanlarında olmaya devam edeceklerini vurgulayan Yıldırım, bir yandan ülkede bu olaylar vuku bulurken diğer yandan da ülkenin ayağa kaldırılması, altyapı çalışmalarının tekrar hızlandırılması, artan elektrik ihtiyacının karşılanması için Türk firmalarının şartların zorluğuna aldırış etmeden yapılan telkinlerle göreve başladığını ve muhtelif bölgelere elektrik verilmesinin sağlandığını, yarım kalan santralin inşaatının sürdüğünü ifade etti.

Yıldırım, Türkiye olarak vadettikleri işleri birer birer faaliyete geçirdiklerini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“‘Büyükelçiliği tekrar faaliyete geçireceğiz’ dedik ve 30 Ocak itibariyle faaliyete geçti. Ayrıca Türk Hava Yollarının tekrar seferlere başlayabilmesi yönünde süreci hızlandıracağız. Bunun yanı sıra özellikle son yıllarda ülkemizde artan terörle mücadele kapsamında askıya aldığımız vize rejimini adım adım kolaylaştırıp ve nihayet tamamen kaldıracak şekilde bir uygulama için de dışişleri bakanlarımızın karşılıklı olarak çalışması kararlaştırıldı. En azından şimdilik kolaylaştırıcı adımlar hemen, vize muafiyeti de daha sonra kademe kademe sağlanmış olacak.”

Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişiminde dost ve kardeş Libya’nın Türkiye’nin yanında yer alması ve FETÖ karşısındaki net duruşu nedeniyle Serrac’a teşekkür etti.

Libya’daki FETÖ varlığının sona erdirilmesinin iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşliğin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Buna rağmen bazı FETÖ mensuplarının hala bölgede olduğunu biliyoruz ve bu konuda Sayın Başkanın gerekli adımları atacağından eminiz. Bütün uluslararası camianın, Libya’nın başarılı olması, kurulan yapının ülkede huzur ve istikrarı temin etmesi konusunda önemli katkı sağlaması elzemdir. Bu nedenle tüm uluslararası topluma, Libya’nın dostlarına konseyin çabalarını artırmaları için destek çağrısında bulunuyorum. Türkiye Libya halkının geçmişte de yanındaydı, bugün de yanında, bundan sonra da yanında olmaya devam edecektir. Libya’da altyapı yatırımlarının hızlandırılması, yeni projelerin hayata geçirilmesi ve geçmişten devam eden işlerle ilgili sorunların çözülmesi için karşılıklı bir komisyon oluşturulmasına karar verilmiştir. Ekonomi Bakanlığı bünyesinde oluşturulacak bu komisyon, 300’e yakın, geçmişte Libya’da iş yapan firmalarımızın durumlarını ele alacak. Karşılıklı menfaat, karşılıklı beklentiler doğrultusunda bu dosyalar karara bağlanacak ve bundan sonraki işler de hızlanmış olacaktır.”

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Açıklamaların ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Yıldırım, “CHP, anayasa değişikliğine ilişkin kanunu Anayasa Mahkemesi’ne taşırsa süreç nasıl işler?” sorusuna, “Buna hiç şaşırmadım. Hangi kanun çıksa CHP hemen AYM’nin yolunu tutuyor. Millet AVM’ye gidiyor, CHP AYM’ye gidiyor. Böyle bir vaziyet var memlekette. Buna alıştık. Bu, süreci durdurmaz, süreç devam eder. Tabii Anayasa Mahkemesi kendi iradesinde kararını verecektir ancak Cumhurbaşkanımızın, değişiklik teklifini onaylamasıyla birlikte halk oylaması takvimi netleşmiş olacak ve süreç başlayacak.” karşılığını verdi.

FIRAT KALKANI HAREKATI

Fırat Kalkanı Harekatı’na ilişkin, güneyden Suriye Ordusu’nun El Bab’a yaklaştığı ifade edilerek, “Bölgede Türk askeri ile Şam rejimi askerinin karşı karşıya gelmemesi için bir girişiminiz var mı, özel bir önlem alınır mı?” sorusu üzerine Yıldırım, harekat kapsamında El Bab’ın kuşatıldığını, kasabanın dış mahallelerinin de kontrol altına alındığını bildirdi.

El Bab’a yönelik dün akşam düzenlenen harekat sırasında, teröristlerce düzenlenen intihar saldırısı sonucu iki askerin şehit olduğunu belirten Yıldırım, yaralı askerlerin tedavisinin sürdüğünü ifade etti.

Yıldırım, şehitlere Allah’tan rahmet, Türk milletine de başsağlığı diledi.

El Bab’ın çevresindeki stratejik bölgelerin ele geçirildiğini ve şehrin tamamının kontrol altına alınması için çalışmaların sürdüğünü dile getiren Yıldırım, “Güneyde rejime ait unsurların kuzeye doğru hareketlendiği doğrudur ancak gerek koalisyon güçleri gerek Türk Hava Kuvvetleri gerekse Rusya ile yapılan koordinasyon sonucu herhangi bir tatsız olay yaşanmaması ve çatışma olmaması için gereken tedbirler alınmaktadır.” ifadelerini kullandı.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News