Yeni Yönetim Sisteminin İşleyişinde En Büyük Güvence Millettir

Denizli’de yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu milletin yarısından fazlasının teveccühünü kazanmak öyle kolay bir iş değildir. Bunun için değerlerinizle, birikiminizle, samimiyetinizle, projelerinizle, programınızla milletle bütünleşmeniz gerekiyor. Aksi takdirde o sandıktan çıkamazsınız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Denizli’de yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin toplu açılış törenine katıldı. 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanında gerçekleştirilen törende; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile milletvekilleri de hazır bulundu. Vatandaşların yoğun bir katılımla iştirak ettiği törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

İki yıl sonra Denizlililerle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Denizli’nin son 1,5 yılda, Türkiye sınırları içinde ve dışında yürütülen terörle mücadelede ve 15 Temmuz darbe girişiminde toplam 16 şehit verdiğini hatırlattı.

“TÜRKİYE, 16 NİSAN’DA TARİHÎ BİR TERCİHTE BULUNACAK”

Türkiye’nin, 16 Nisan’da tarihî bir tercihte bulunarak, ülkenin eski yönetim sistemiyle mi yoksa yeni bir yönetim sistemi ile mi idare edileceğine karar vereceğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eski yönetim sisteminde, hükûmetler Meclis’te kuruluyordu. Eğer, Meclis’te bir parti çoğunluğu elde edebilmişse, mesele yok. Başbakan belli olduğu için, hükûmet kuruluyor, güvenoyu alıyor ve çalışıyordu. Şayet, Meclis’te bir parti çoğunluğu elde edememişse, işte o zaman yandık demektir. Çünkü bu durumda çeşitli partilerin bir araya gelip koalisyon kurması gerekiyordu. Nerelerde kuruyorlardı bu koalisyonu? Otellerde. Otellerde milletvekili pazarlarının açıldığı, siyaset baronlarının, medya patronlarının hükûmet kurup hükûmet yıktığı günleri içimizde hatırlayanlar çoktur” diye konuştu.

“KISA SÜRELİ HÜKÛMETLERLE İSTİKRAR VE GÜVEN OLMAZ”

Ortalama hükûmet ömürlerinin 1970’li yıllarda dokuz, 1990’lı yıllarda 14 ay olduğunu, kısa süreli kurulan hükûmetlerin olduğu bir ülkede istikrarın ve güvenin olamayacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1960 darbesinin ardından ülkemizde öyle bir sistem kurulmuştur ki, hiçbir sorumluluğu olmayan ama çok geniş yetkilerle donatılmış Cumhurbaşkanları ile Başbakanlar, âdeta birbirlerini yemişlerdir” dedi. Gazi Mustafa Kemal’in bile İnönü ile kavgalı olduğunu ve İnönü’nün istifasını istediğini, İnönü’nün de kendi Başbakanı ile kavgalı olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhurbaşkanının bir tarafa çektiği, Başbakanın başka tarafa çektiği Türkiye, siyasi ve ekonomik krizlerden başını kaldıramamıştır” diye ekledi.

Ana muhalefet liderinin “Herkes uzaya giderken Türkiye ne yapıyordu?” sorusuna cevaben, “İşte o dönemlerde Türkiye koalisyonlarla, Cumhurbaşkanı-Başbakan kavgalarıyla uğraşıyordu, ey Kılıçdaroğlu” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen 14 senede koalisyonların olmadığı Türkiye’nin nasıl kalkındığına işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkeye bir sıçrama imkânı sağladıklarını kaydederek “Herkes uzaya giderken bunların meşgul oldukları şey, Gezi Parkı’nda oynamaktı” ifadelerini kullandı.

“TAYYİP ERDOĞAN’A DİKTATÖR DEDİĞİNİZ SÜRECE, TAYYİP ERDOĞAN DA SİZE ‘FAŞİST’ VE ‘NAZİ’ DİYECEK”

Ana muhalefet partisinin, Menderes ve iki arkadaşı idama götürülürken bu idamı alkışladığını, kendilerinin bir demokrasi düşüncesinde olmadıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün de Avrupa’da demokrasi, özgürlük ve inanç özgürlüğünün olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şu değerlendirmelere yer verdi: “Bakınız, Sabah gazetesinin Avrupa baskısı Daily Sabah’ı, Avrupa Parlamentosu’na girmesini yasakladılar. Hani sizde medya özgürlüğü, basın özgürlüğü vardı? Niye yasakladınız? Hesabını vereceksiniz. Tayyip Erdoğan’a ‘diktatör’ de, Tayyip Erdoğan ‘faşist’ dediği zaman, ‘Nazi’ dediği zaman rahatsız ol. Size rahat olmayacak. Niye olmayacak? Siz Tayyip Erdoğan’a diktatör dediğiniz sürece, bilesiniz ki Tayyip Erdoğan da size ‘faşist’ de diyecek ‘Nazi’ de diyecek. Niye, söyleyeyim: Bizim Avrupa’daki ibadethanelerimize bunlar gamalı haç yapıyor mu? Ey devlet sen neredesin, niye bu gamalı haçların yapılmasına müsaade ediyorsun? Bizim camilerimizin camları çerçeveleri indiriliyor mu? Peki, siz bunları niye takip etmiyorsunuz? Avrupa’da birçok vatandaşımız öldürüldü, hâlâ neticesi yok.”

“MİLLETİMİZİN BİRLİĞİNE ZARAR GELİRSE, HEPİMİZ İÇİN KIYAMET KOPMUŞ DEMEKTİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ne içeride, ne dışarıda, kimseyle kavga etme ve kimseyle aralarını bozma gibi niyetlerinin olmadığını; ancak millete karşı bir sorumluluklarının olduğunu vurguladı ve “Biz, 81 vilayetiyle bu ülkenin, 80 milyon vatandaşımızla bu milletin, yurt dışındaki kardeşlerimizin, umudunu bize bağlamış tüm dostlarımızın, soydaşlarımızın hakkını, hukukunu savunmak mecburiyetindeyiz. Çünkü biliyoruz ki, bu ülke ve bu millet varsa, hep birlikte biz de varız. Şayet ülkemizin bütünlüğüne halel gelirse, milletimizin birliğine, dirliğine zarar gelirse, o zaman hepimiz için kıyamet kopmuş demektir” dedi.

“TEK AMACIM, TÜRKİYE’NİN BİRLİĞİNİ GÜÇLENDİRECEK BİR YÖNETİM SİSTEMİ”

Suriye ve Irak’ta yaşanan acılara dikkat çekerek, Türkiye’yi de bu ülkelerin durumuna düşürmek isteyenlere karşı, milletin en büyük gücünün birlik ve beraberlik olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Bugüne kadar ülkemizin, milletimizin, herhangi bir şehrimizin veya vatandaşımızın aleyhine bir adımımız, kötülüğüne yol açacak bir tasarrufumuz olmamıştır? Yaptığımız hizmetlerden, hayata geçirdiğimiz projelerden hangi bölgeden, hangi kökenden, hangi mezhepten-meşrepten, hangi görüşten olursa olsun herkes yararlanmıyor mu? Yüreğimiz milletimizin tamamı için atmıyor mu? Alın terimiz herkes için dökülmüyor mu? Bu Anayasa değişikliğinde farklı olması için herhangi bir sebep mi var? Türkiye için, Türk Milleti için, tüm kardeşlerimiz için iyi olacağına, güzel olacağına, faydalı olacağına inanmasak, böyle bir reformun arkasında niye duralım? 14 yıldır ülkeyi yöneten, hâlen de Meclisiyle, Hükûmetiyle, Başbakanıyla uyum içinde çalışmalarını yürüten bir Cumhurbaşkanı olarak, kendim için bir şey istiyor olabilir miyim?”

Tek amacının, Türkiye’nin gelecekteki hedeflerine ulaşmasını sağlayacak, birlik, beraberlik ve kardeşliğini güçlendirecek bir yönetim sistemini millete ve ülkeye kazandırmak olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yönetim sisteminin işleyişinde en büyük güvencenin millet olduğunu dile getirdi ve “Çünkü bu milletin yarısından fazlasının teveccühünü kazanmak öyle kolay bir iş değildir. Bunun için değerlerinizle, birikiminizle, samimiyetinizle, projelerinizle, programınızla milletle bütünleşmeniz gerekiyor. Aksi takdirde o sandıktan çıkamazsınız. Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemine karşı çıkanların asıl itirazı sistemin kendisine değildir. Onlar, bu sistemde milletin kendilerine teveccüh etmeyeceğini biliyorlar, onun için meseleyi başka taraflara çekmeye çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News