“AVRASYA TÜNELİ SAHİL BANDINI RAHATLATACAK”

Avrasya Tüneli 20 Aralık’ta hizmete girdi. Peki İstanbul trafiğine etkisi ne olacak? İAÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Balyemez Avrasya Tüneli’nin sahil bandı trafiğini oldukça rahatlatacağını belirterek “Bundan sonraki aşama Marmaray’ın tamamlanması olmalı” dedi.

İstanbul’un iki yakasını bir kez daha birbirine bağlayan Avrasya Tüneli, 20 Aralık Salı günü açıldı. Peki Avrasya Tüneli’nin bölge ve İstanbul trafiğine etkisi ne olacak? İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Balyemez, Avrasya Tünelinin sahil bandını oldukça rahatlatacağını ifade ederek “Karşılıklı sahil bölgelerinde karşı yakaya geçme süresi bir saate kadar kısalacak” dedi.

“ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ’NDEN DE TRAFİK ÇEKECEK”

Avrasya Tüneli’nin Avrupa yakasında “Sahilyolu” olarak da bilinen Kennedy Caddesi ile D-100 Karayolu’nu birbirine bağladığını hatırlatan İstanbul Aydın Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Süleyman Balyemez, “Söz konusu arterlerde trafik akışı, hali hazırda, özellikle trafik yoğunluğunun zirve yaptığı sabah ve akşam saatlerinde durma noktasına geliyor. Tünel bağlantısını kullanacak yolculukların bir bölümü 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden buraya yönelecektir” dedi.

“SAHİL BANDI TRAFİĞİNİ YARI YARIYA AZALTACAK”

Avrasya Tüneli’nin kendi talebini de doğuracağını hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Balyemez, “Avrasya Tüneli şehrin en güneyindeki, doğu-batı doğrultusunda lineer uzanan iki ana arteri birbirine bağlamakta. Bir başka ifadeyle şehrin en doğusu ile en batısı arasında doğrusal bir bağlantı sağlamakta. Ankara Asfaltı ve Kennedy Caddesine yakın konumda olanların ulaşım süresini yarı yarıya azaltan bir etkisi olacak. Sözgelimi Kozyatağı’nda ikâmet edip Bakırköy’de çalışan birinin özel araç veya toplu taşıma tercihine göre değişmekle beraber tek yönde ulaşım süresi ortalama bir saat kadar azalabilecek. Bu durum tünel geçişine yönelmeleri teşvik edecek ve birinci köprü üzerindeki araç geçişlerinde bir rahatlamaya yol açacaktır” diye konuştu.

“BİR SONRAKİ AŞAMA MARMARAY’IN TAMAMLANMASI”

Avrasya Tünelinin Şehir Hatları, İDO ve Harem-Sirkeci Feribotu gibi alternatif Boğaz geçişlerinden önemsenecek miktarda trafik çekeceğini düşünmediğini belirten Yrd. Doç. Dr. Balyemez, “Çünkü bunlar toplu ulaşım türleri. Avrasya Tüneli ise binek araçlar için tasarlanmış bir geçiş, toplu ulaşım imkânı sadece minibüs, dolmuş gibi düşük kapasiteli araçlara uygun. Bundan sonraki aşama ise Marmaray’ın bir an önce tamamlanarak tam kapasite hizmete girmesi. Gebze ile Halkalı’yı birbirine bağlayacak olan bu güzergâh, Avrasya Tüneli’nden çok daha geniş bir alana, çok daha büyük bir nüfusa, daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenli ulaşım olanağı sağlayacak” ifadelerini kullandı. Trafik sorununun çözümünde anahtarın, uzak mesafeler arasındaki yolculuk sürelerini kısaltmaktan çok, yolculuk mesafelerini kısaltmak olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Balyemez, “Bu da iş-ev arasındaki mesafeleri azaltarak sağlanır. Başka bir ifadeyle, çalışma alanları ile barınma alanları arasındaki konum ilişkileri ve bunların kent içindeki dağılımlarının dengesidir esas olan. Bu anlamda, İstanbul’un üst ölçekli planlarında öngörülen çok merkezli kentsel gelişme modeli bize rehber olmalıdır” şeklinde açıklamada bulundu.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …

Bir cevap yazın