Bizi Yıkmak İçin Attıkları Her Taş, Duvarımızı Daha da Sağlamlaştırıyor

SGK hizmet binalarının toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2013 yılında Gezi olaylarında sokakları ateşe veren vandallara nasıl meydanı bırakmadıysak, 17-25 Aralık’ta hukuk darbesi yapmak için kapımıza dayananlara nasıl eyvallah etmediysek, 15 Temmuz’da darbe yapmak için harekete geçenleri nasıl milletimizle birlikte başarısızlığa uğrattıysak; ekonomide kurulan tuzakları, Suriye ve Irak’ta yazılan senaryoları, bölgemizde oynanan oyunları da aynı şekilde yerle yeksan edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) yapımı tamamlanan hizmet binalarının toplu açılışı vesilesiyle düzenlenen törene katıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen törende; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile SGK ve İŞKUR yönetici ve mensupları da hazır bulundu. Törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

”KİMSENİN YAPTIĞI YANINA KÂR KALMAYACAK”

Konuşmasının başında Kırgızistan’da düşen kargo uçağı sebebiyle hayatını kaybeden 4 havayolu personeline ve 33 Kırgız vatandaşına Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Ortaköy’de yaşanan terör saldırısının failinin, güvenlik güçlerinin operasyonuyla yakalanmış olmasına da değindi. Artık bu ülkede kimsenin yaptığının yanına kâr kalmayacağının ve hukuk devleti sınırları içinde, herkesten hesap sorulacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ortaköy saldırısının faili teröristin yakalanmış olması, bu güvenlik anlayışının önemli bir tezahürüdür. Bu konuda gayreti ve emeği olan, İçişleri Bakanlığımız, İstanbul Emniyet Müdürlüğümüz başta olmak üzere, tüm güvenlik ve istihbarat birimlerimizi tebrik ediyorum. Başta Sayın Başbakanımız olmak üzere, bundan sonraki gayretlerinde de başarılarının artarak devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“MALİ AÇIDAN ŞEFFAF BİR SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİNE SAHİBİZ”

Açılışı yapılan 46 SGK ve 5 İŞKUR hizmet binasının millete hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, millete kazandırılan bu tesislerin faaliyete geçmesinde emeği bulunanlara teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen 14 yılda Türkiye’nin en büyük gelişmeyi gösterdiği, en büyük reformları hayata geçirdiği alanların başında sosyal güvenliğin geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, temelde aynı işi yapan, ama farklı isimler ve statülerde faaliyet gösteren sosyal güvenlik kurumlarının tek çatı altında birleştirilmiş olmasının bile başlı başına tarihî bir reform olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “SSK’nın, Bağ-Kur’un ve Emekli Sandığı’nın, prim ödemelerinden hastanelerine varıncaya kadar tamamen ayrı çalıştıkları bir dönemden, 79 milyon vatandaşımızın tamamının tek tip hizmet aldığı günlere geldik. Bunlar kolay olmadı, bunu çok engellemek isteyenler oldu, dedik ki ‘hayır, bu tek çatı altında toplanacak.’ Artık ülkemizde işçi, memur, esnaf ayrımı yok, sadece kendi hesabına ve ücretli olarak çalışan var. İster Genel Müdür olun, ister işçi, aynı statüye tabisiniz. Devletin sosyal güvenlik kurumlarına katkısı, dünyanın hemen her yerinde olduğu gibi, ülkemizde de var. Ama artık mali açıdan şeffaf, hesap verebilir, sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemine sahibiz” dedi.

“ÜLKEMİZDE SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİNİN DIŞINDA KALAN KİMSE YOK”

Artık vatandaşın devletine ulaşmak için koşturmadığını, devletin hizmeti vatandaşının ayağına götürebilmek için çalıştığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal güvenlik alanında yaşanan değişime ilişkin şu bilgileri verdi: “Hizmetlere ulaşımı kolaylaştırırken, vatandaşımızın ihtiyacını en çok hissettiği emekli maaşlarında da, tarihi artışlara imza attık. Asgari ücret 2002 yılında 184 liraydı, bugün ise 1.404 liradır. Aynı dönemde en düşük SSK işçi emeklisi maaşı 257 liradan 1.402 liraya; en düşük Bağ-Kur esnaf emeklisi maaşı 148 liradan 1.255 liraya; en düşük Bağ-Kur tarım emeklisi maaşı 66 liradan 998 liraya; en düşük emekli sandığı emeklisi maaşı 377 liradan 1.750 liraya yükseldi. Dünkü Türkiye’de emekli olmak demek sefalete mahkûm olmak demekti. Elbette gönlümüz çok daha fazlasını, çok daha iyisini arzu eder. Fakat şu gerçeği de kabul etmek lazım: Bugün ülkemizde yaşı gelip emekli olan hiç kimsenin mağdur olması söz konusu değildir. Sadece emeklilerimizin refah seviyesini artırmakla kalmadık; dul, yetim, engelli, malul ve gazi gibi mağdur durumda olan tüm vatandaşlarımıza da sahip çıktık. Örneğin engelli aylığını 24 liradan 514 liraya, 65 yaş aylığını 24 liradan 228 liraya, öğrenci kredisi ve bursunu 45 liradan 425 liraya çıkardık. Bugün, ülkemiz sınırları içinde yaşayıp da, sosyal güvenlik sisteminin dışında kalan kimse yoktur.”

Türkiye’de uygulanan genel sağlık sigortası modelinin çok dar bir örneğini, ABD’nin uygulamaya kalktığını; ancak başaramayıp vazgeçtiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz Genel Sağlık Sigortasını ilk getirdiğimizde, birileri ısrarla, ‘Olmaz, yürümez, yürütemezsiniz, batarsınız, bitersiniz’ diyerek önümüzü kesmeye çalıştı. Ama işte görüyorsunuz, yılbaşı itibariyle 5 yıl geride kaldı ve sistem tıkır tıkır işliyor. Biz neye inandık? ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.’ İşte bu anlayışımızın en somut tezahürlerinden biri olan bu uygulamayı incelemek, yerinde görmek için, dünyanın her yerinden ülkemize heyetler geliyor” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZA DOKTORUNU SEÇME İMKÂNI SUNDUK”

Gerçekleştirdikleri sağlık reformuyla, birbirinden ayrı sosyal güvenlik kurumlarına, meslek teşekküllerine ait hastaneleri birleştirdiklerini ve bugün her vatandaşın bu hastanelere başvurup hizmet alabildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatandaşlarımıza muayene olacağı doktoru seçebilmeye kadar varan imkânlar sunduk. Eskiden bırakın hastaneyi, muayeneyi, ilaç almak bile başlı başına bir dertti. Bunları hep anneler babalar olarak hep yaşadınız, yaşadık. Şimdi, herkes ilacını dilediği eczaneden alabiliyor. Tabii gençler eski Türkiye’yi bilmedikleri için, bu anlattıklarımı kavramakta zorluk çekiyor olabilirler. Ama şöyle 40 yaş üstü bu çileleri nasıl çektiğimizi herhalde gayet iyi bilir. İbret almazsak, ibretlik oluruz. İşte biz ibret alarak bütün bu yanlışları düzelttik, şimdi geleceğe farklı bakıyoruz” diye konuştu.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktuel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …