İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Rize’de

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği Rize’de, il girişindeki polis kontrol noktasını ziyaret etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir restoranda düzenlenen toplantıda, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve kanaat önderleri ile bir araya geldi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, burada yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın selamını iletti.
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yılı olduğunu anımsatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Çanakkale hem bir savaştır, Çanakkale aynı zamanda hem de bir derstir, hem bir nasihattir. Bu toprakların üzerinde ne emeller olabildiğini, milletin hangi bedelleri ödediğini, yarın da nelerle karşılaşılabileceğini bize en çıplak haliyle gösteren bir örnektir Çanakkale.” ifadesini kullandı.
Çanakkele’yi iyi okumak gerektiğine işaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Hem kahramanlık destanlarını okumak lazımdır, hem oradaki şuuru iyi okumak lazımdır. Hem oradaki siyaseti iyi okumak lazımdır, hem de Çanakkale’nin önüne gelen o karanlık medeniyetin zihniyetini, bugün de kırıntılarını dağılırken gördüğümüz o medeniyetin zihniyetini iyi okumak lazımdır.” diye konuştu.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, üzerinden 102 yıl geçmiş olmasına rağmen aynı asil ruhun, en küçük bir eksilme olmadan hatta artarak devam ettiğini, hem terörle mücadele eden asker, polis, jandarma ve korucular hem de 15 Temmuz’da tankların üzerine çıkan, önüne yatan aziz millette gördüklerini vurguladı.
“Benim gözümde 18 Mart 1915’ten bugüne kadar bu topraklar üzerinde şehit ve gazi olan bütün evlatlarımız Çanakkale şehididir çünkü bu aynı ruhtur, dava aynı davadır.” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çanakkale Zaferi’nin ülke ve millete tekrar kutlu olmasını, bütün şehit ve gazilere, başka Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ordunun o günkü bütün komutanlarına, o günden bugüne kadar aynı ruhu taşıyarak şehitlik ve gazilik nasip olmuş bütün geçmişlere rahmet diledi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Allah onlardan razı olsun. Allah bu millete sabır versin. Allah bir daha milleti öyle mücadeleler vermek zorunda elbete ki bırakmasın.” ifadesini kullandı.
Hakkari’de, Yüksekova’da ve Şırnak’ta toplantıya katıldığını, yoğun yağışa rağmen toplantıya katılanların ayrılmadığını aktaran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu bir haykırıştır. Terörün baskısına karşı bir haykırıştır. Milletin birliğine karşı bir haykırıştır. ‘Artık yeter’ diyenlerin haykırışıdır. ‘Sömürülmekten, korkutulmaktan, ürkütülmekten birliğimize ve beraberliğimize hücum edilmesinden bıktık’ diyenlerin haykırışıdır.” diye konuştu.
Oralarda yüzde 10’un üzerinde oy alanların ürküterek, korkutarak, evlerine pusulalar göndererek, çocuklarının okullarına giderek, ‘Annelerinize, babalarınıza selam söyleyin. Yanlış yapmasınlar’ diyerek ortaya koydukları korku içerisinde milletin saldığa gittiğini belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şöyle devam etti:
“Bir şey daha söylediler. Güçleri ile ikna edemediklerine, ‘biz artık silaha başvurmayacağız. Siyaset yapacağız’ diyerek kandırmaya çalıştılar. Bunların hepsini orada anlattım. Ne dediler, biliyor musunuz? Bir kişi çıktı, yüzde 10’u aldıktan sonra şımardı, ‘TC’yi tükürüğümüzle boğarız’ dedi. Peki nerede şimdi? Kodeste öyle mi? Onun için bunlar milletin birliğine tahammül edemediler. 60 darbesi de bu milletin birliğine yapılmıştır. Sadece Menderes’i tasfiye etmek için değil, milleti korkutmak için değil, milletin birliğinden bıktıkları için. Bir tek Kürt isyanı olmadı 50 ile 60 arasında. Aleviler kendi kimliklerini buldular.”
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gezi olayları, 17-25 Aralık darbesi, 6-7 Ekim olaylarının hepsinin bu milletin birliğine yapılan darbe girişimi olduğunu vurgulayarak, “Bir kısım yüzde 10 aldıktan sonra ‘özerklik ilan edeceğiz’ dediler. Yok ya? Hadi buyurun, boyunuz posunuz yerinde duruyor. Hadi özerklik ilan edin de yiğitliğinizi görelim. Hadi ilçeler orada.” dedi.
Terör örgütleri ile mücadelelerinin Cumhurbaşkanının talimatları, Başbakanın direktifleriyle topyekün devam ettiğini  anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mücadelenin adım adım sürdürüldüğünü söyledi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüldüğüne dikkati çekerek, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Çok net bir şeyi sizlerle paylaşmak isterim. Bunu sağlayan ve gerçekleştiren irade dimdik ayaktadır. Şu anda Lice’de 7 binin üzerinde evladımız terörle mücadeleyi kırsal alanda sürdürüyor. Şu anda 30’un üzerinde operasyon var. Arkadaşlarımız birazdan açıklayacak. Son 2 günde yaklaşık 700’ün üzerinde PKK’lı ve KCK’lı teröristin şehir bağlantıları tespit edildi ve hepsi gözaltına alındı. Arkadaşlarımız birazdan açıklayacak, nerede, nasıl operasyon yapıldı diye. Devlet, milletin ortaya koyduğu iradeyle beraber güçlü bir şekilde çalışmaya aynı kararlılıkla devam etmektedir. Şu çok net ve açıktır. Terörle mücadelemiz aynı şekilde devam edecek ama terörizmle de mücadelemiz devam edecektir. Sadece teröristle mücadele etmiyoruz. Sosyal planda, ekonomik ve kültürel planda bütün adımlarımızı atıyoruz. Orada görev yapan vali yardımcılarımızın, kaymakamlarımızın heyecanlarını görseniz.”
Belediyelerin kaynaklarıyla artık park, yol ve su tesisatı yapıldığının altını çizen Süleyman Soylu, “Artık paralar dağa gitmiyor. Artık dağa giden paralar evlatlarımıza kurşun olarak geri gelmiyor. Oradaki vatandaşlarımıza, vergi veren vatandaşımıza hizmet olarak dönüyor ama birilerini rahatsız etti bu işler. Çok rahatsız etti. Avrupa’da hemen sesler yükselmeye başladı. Hadi bakalım. Kalaşnikofları taşıyan bir belediye aracı varsa siz görevden almayın, devletin görevlisine, yetkilisine kurşun sıkanlar varsa siz görevden almayın bakalım. Belediye çalışanlarından para kesilip terör örgütlerine kaynak aktarılıyorsa siz almayın bakalım. Hadi bakalım, ‘Siz dağa gidin. Biz buradaki yakınlarınızı işe alırız. Sizi dağda bakarız’ desin de siz almayın bakalım. Kimse Türkiye’yi terör ile terbiye edemeyecek. Kimse terör örgütü ile de terbiye edemeyecek.” ifadelerini kullandı.
Son dönemde 50’nin üzerinde kanun hükmünde kararname çıkardıklarını bildiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bütün bu kararnameleri sahadan öğrendikleri ile hazırladıklarını ve çıkardıklarını söyledi.
Aktüel İntermedya / GÜNDEM

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …