Kim ne derse desin terörle mücadelemiz kesintisiz, kararlılıkla devam edecek

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Küçükçekmece 6. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, kongrenin hayırlar getirmesini diledi.

İstanbul’un, Türkiye’nin “özeti” olduğunu kaydeden Yıldırım, “Medeniyetin, ilmin, irfanın şehridir İstanbul. İstanbul şiirin, musikinin şehridir. İstanbul ticaretin sanayinin emeğin üretimin şehridir. ‘Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer’ demiş İstanbul için Yahya Kemal.

Biz de AK Parti olarak, AK kadrolar olarak İstanbul’a gönül verdik. Çünkü bu kutlu hareket, bu mübarek dava burada başladı, İstanbul’da başladı. İstanbul’u bize peygamberimiz müjdeledi, Sultan Fatih miras bıraktı.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994’te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu hatırlatan Yıldırım, “İstanbul alt yapısıyla çökmüş bir şehirdi. Kısa sürede İstanbul’un sorunlarını çözdü. Ticarette, sanatta, kültürde İstanbul bir dünya şehri oldu. Aynı lider, aynı kadro 2001’de İstanbul’da bu sefer Türkiyeyi uçurumun kenarından almak için kutlu yürüyüşüne başladı. AK Parti kuruldu ve millet iktidar oldu. AK Parti hükümetleriyle birlikte Türkiye bambaşka bir Türkiye oldu. Adalet, merhamet, demokrasi, refah Türkiye’ye hakim oldu. AK Parti hem cumhuriyetin hem de demokrasinin en büyük kazanımıdır. AK Parti’nin kurucu değerleri Türkiye’nin kurucu değerleridir. AK Parti, ortak aklın ortak vicdanın partisidir.” dedi.

Salondan gelen tezahüratlara, “Biz sizlerle gurur duyuyoruz” şeklinde yanıt veren Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu hareketin sahibi millettir. Ruhu adalettir, hedefi kalkınmadır, rüyası tam demokrasi, müreffeh bir Türkiye’dir. Selçuklu’dan, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e, demokrasiye uzanan çizgi AK Parti’nin kuruluş felsefesidir. AK Parti, siyasi ve toplumsal olayları kendi dinamikleri içinde doğru okuyan bir partidir. Siyasi ve ekonomik ayrıcalıklarla hep mücadele etmiş, eşitlik, kardeşlik temelinde millete hizmeti şiar edinmiştir. AK Parti, yeni Türkiye, büyük Türkiye, güçlü Türkiye hayalini gerçeğe dönüştüren partidir. Türkiye’nin itibarını yüceltmek, vatandaşımızın itibarını yükseltmek için çıktığımız bu yolda, durmaksızın, yorulmaksızın koşmaya devam ediyoruz. Milletten aldığımız dualarla, desteklerle bu yola çıktık, aynı kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz. Bizim için asıl olan yoldur, bu kutlu yolda omuz omuza birlikte olmaktır. Bu çatının altında Türkiye bir bütündür. Burada bölgecilik, burada hemşehricilik, burada kavmiyetçilik ve kabile kavgası asla yoktur.”

Zeytin Dalı Harekatı’na destek sloganları üzerine Yıldırım, “Gençler, Afrin’de kahraman Mehmetlerimiz aşağı yukarı işlerini tamamlamak üzere. Diyorlar ki; ‘Gençler beklesin, biz onlara iş bırakmadık. Eğer bu bayrağı, bu vatanı savunmak bize bir borç olursa hep birlikte bu yolda birlikte varız.’ ” ifadelerini kullandı.

AK Parti’nin başarısının sırrının teşkilatlar olduğunu vurgulayan Yıldırım, teşkilatlarının geleneğinin de istişare olduğunu söyledi. AK Parti’nin istişare ile bugünlere geldiğini ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:

“İstişare sayesinde birbirimizi tamamladık. Ortak akıl ile milletin gönlüne girdik, kök saldık. AK Parti teşkilatı, dünya siyaset tarihinin en dinamik partilerinden biri olarak, muazzam bir örgütlenmeye sahip. AK Parti, henüz bir yaşını tamamlamışken iktidara gelmiş, her seçimde çıtayı daha da yükseğe çıkarmıştır. 5 genel seçim, yerel seçimler, referandumlar, cumhurbaşkanlığı seçimi, 16 yılda 12 seçim geçirdi bu teşkilat ve her seferinde de başarının üstüne biraz daha başarı koyarak bugünlere geldik. Bütün teşkilatımıza, ana kademeye, kadın kollarımıza, gençlik teşkilatımıza yürekten teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız.”

Binali Yıldırım, gençlik ve kadın kollarının başka hiçbir partide görülmemiş bir sahiplenmeyle bu davayı bugünlere getirdiğinin altını çizerek, “AK Parti teşkilatları milletle buluşmasaydı bu hareket bu kadar başarılı olamazdı. Özellikle gençler sizlere teşekkür ediyorum. Gençler, gencecik omuzlarınızda bu kutsal davanın yükünü taşıyorsunuz. Sizlerle gurur duyuyoruz. Recep Tayyip Erdoğan’ı sahiplenen kadınlarımızla, analarımız, kızlarımız, kardeşlerimize buradan teşekkür ediyorum. AK kadınlar, davamızı nakış nakış Türkiye’nin kalbine işlediniz. Bu ülkenin aydınlık ufuklarında siz kadınlarımızın emeği var. Sizin yaktığınız bu meşale ışığında uçurumun kenarındaki ülkemiz yeniden aydınlığa kavuştu. Büyük Türkiye davasına en önce sizler destek vererek Türkiye’nin hem aklı oldunuz hem de vicdanı oldunuz. Ortak aklı oluşturup, milli iradeye sahip çıktınız.” diye konuştu.

Şimdi, yeni bir heyecanla yürüdüklerini ifade eden Yıldırım, gençler ve kadınlara, “2019’da yeni bir destan yazmaya var mıyız? Sandıkları tıka basa dolduracak mıyız? Yeni bir rekora imza atacak mıyız? Küçükçekmece’yi cadde cadde, sokak sokak, kapı kapı dolaşmaya hazır mısınız? Her eli sıkmaya, her gönlü fethetmeye var mısınız?” diyerek seslendi.

Salondan “evet” cevabı alan Yıldırım, “Maşallah Küçükçekmece işi bitirmiş. Sağolun, var olun” karşılığını verdi.

Zeytin Dalı Harekatı’nın bütün hızıyla devam ettiğini kaydeden Başbakan Yıldırım, “Avrupa Parlamentosu da oradan kalkmış vızıltı yapıyor. Öyle anlaşılıyor ki Avrupa Parlamentosu bir akıl tutulması içinde” dedi. Yıldırım, “Türkiye’nin terörle mücadelesinden neden rahatsızlık duyduklarını bize de dünyaya da izah edemezler. 7 yıldır Suriye’de şehirler bombalanırken, taş üstüne taş kalmazken, masum sivil insanlar ölürken, tam bir vahşet meydana gelmişken sesi soluğu, gıkı çıkmayan bu Avrupa Birliği’nin parlamenterleri bugün konuşuyorlar.” ifadelerini kullandı.

Avrupa’nın, sınırlarından geçen 300-500 mülteciyi tekme tokat geriye kovaladığını anlatan Yıldırım, “Çocukların denizde ölümünü seyredenler, bugün ne hazin ki sivillerin haklarından bahsediyorlar. Kime karşı yapıyorlar? 3,5 milyon Suriyeli kardeşimizi ülkesinde hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan ev sahipliği yapan Türkiye’ye karşı yapıyorlar. Biraz vicdan, biraz hakkaniyet biraz da adalet.” dedi.

Başbakan Yıldırım, Afrin’de PKK, PYD, DEAŞ terör örgütlerinin oradaki Araplara, Kürtlere, Türkmenlere zulmederken, masum insanları öldürürken Avrupa’nın nerede olduğunu sorarak, şöyle devam etti:

“O zaman niye sesinizi çıkarmadınız? Bu teröristler ülkemize saldırarak vatandaşlarımıza roket atarken neredeydiniz? Ama Türkiye, terör örgütünün tepesine vurunca Avrupa’dan ses geliyor. Onlar feryat ediyor. Avrupa değerleri sizlere PKK, PYD, DEAŞ bunların hepsi de eli kanlı terör örgütüdür. Biz terör örgütleriyle amansız mücadele eden bir ülkeyiz. Terörle mücadelemiz sadece ülkemiz için değil aynı zamanda Suriye için, bölgemiz için ve dünya barışı içindir. Terör sadece bizim derdimiz, bizim sorunumuz değil, aynı zamanda bütün insanlığın sorunudur. Terörle iş birliğine girenler, kol kola gidenler insanlığın iyiliği için çaba göstermeyenler, dertlenmeyenlerdir. Terörden, kaostan, şiddetten beslenenlerin dünyaya söyleyecek anlamlı bir sözü yoktur. İnsanlığın vicdanı terörden nemalanmaya çalışanları mahkum edecektir. Zeytin Dalı bir barış harekatıdır. Teröre karşı yürütülen haklı bir harekattır. Ülke sınırlarımızın güvenliği, vatandaşlarımızın can ve mal emniyeti için yapılan bir harekattır.”

Yıldırım,  terör örgütlerinin iftiralarıyla, kara propagandalarıyla Türkiye’nin karşısına çıkmanın akılla izah edilemeyeceğinin altını çizerek,  “Kim ne derse desin terörle mücadelemiz kesintisiz, kararlılıkla devam edecek. Bölgemizde, barışın, güvenin, huzurun sağlanması için ne gerekiyorsa onu yapacağız.” dedi.

Münbiç’te de Fırat’ın doğusunda da terör örgütünün varlığını kabullenmenin asla mümkün olmadığını vurgulayan Yıldırım, “Mutlaka o bölgeler de terörden kurtarılacaktır. Sınır boylarımızda terör odaklarının varlığına asla izin vermeyeceğiz. Kahraman Mehmetçik’imiz, Özgür Suriye Ordusu bölgeyi karış karış tarıyor ve terörden temizliyor.” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, bu operasyon çok daha kısa sürede bitebileceğini ancak sivillerin zarar görmemesi için çok büyük bir dikkat içerisinde çalıştıklarını vurgulayarak, “Bu gerçeğin altını özellikle çizmek istiyorum. Allah Mehmetçik’imizin, kahramanlarımızın yar ve yardımcısı olsun. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize hayırlı ömürler diliyorum. 81 milyon milletimizin duası ve desteği Mehmetçik’le beraberdir. Adeta seferberlik ruhuyla bütün toplum kesimleri askerimize, polisimize, güvelik korucularımıza destek veriyor. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır diyen aziz milletimizden Allah razı olsun.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN SON 16 YLDA GEÇİRDİĞİ DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM

Yıldırım, AK Parti Küçükçekmece 6. Olağan Kongresi’ndeki konuşmasında, Türkiye’nin son 16 yılda geçirdiği değişim ve dönüşümle artık kabuğuna sığmadığını belirtti.

Ekonomi ve gelişme denildiğinde insanın aklına İstanbul’un geldiğini dile getiren Yıldırım, şöyle devam etti:

“Ekonomiyi nereden alıp nereye getirdiğimizin canlı şahidi İstanbul’dur, Küçükçekmece’dir. Geçmişte ekonomik krizlerle boğuşan Türkiye, orta ve uzun vadeli programlarını kararlarını uygulayan AK Parti iktidarıyla geleceğe emin adımlarla ilerliyor. Ekonominin sorunlarına karşı kalıcı çözümler ürettik. Devletin ekonomideki ağırlığını bir yandan azaltırken, diğer yandan özel sektörün önündeki engelleri kaldırdık. Reel sektörle el ele vererek ülkemizi çok daha önemli bir yere taşıdık. Türkiye’yi, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisi haline getirdik. Yapılanlar, rakamlarla ortada. Ocak ve şubat aylarında ihracatımız bir önceki aya göre yüzde 13 seviyesinde arttı. Sanayi üretimimiz bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12 arttı. 2017’de istihdam seferberliği kapsamında 1,5 milyon vatandaşımıza yeni iş bulduk. İşsiz sayımız 2017 senesinde önceki yılın aynı dönemine göre 581 bin kişi azaldı, yüzde 10,4 seviyesine geriledi. Ortaya çıkan rakamlar IMF’nin Türkiye’nin büyüme beklentisini artırmasına sebep oldu. Bu tempoda devam edersek, bu değerlendirme kuruluşları daha çok düzeltme yapacak.”

Yıldırım, İstanbul’a en büyük hizmetin AK Parti döneminde yapıldığını ifade ederek, İstanbul’un 2002’de 21 milyar dolar olan ihracatının 82 milyar dolara ulaştığını, İstanbul’a 34 bin derslik yapıldığını ve böylece derslik başına düşen öğrenci sayısının 56’dan 32’ye indiğini anlattı.

Başbakan Binali Yıldırım, 2003’e kadar İstanbul’da 350 kilometre bölünmüş yol varken, 16 yılda 446 kilometre daha bölünmüş yol yapıldığını kaydederek, “Türkiye’nin son 10 yılda yaptığı 6 büyük projenin 6’sı da İstanbul’da. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü, İstanbul-Ankara Hızlı Treni ve İstanbul-İzmir Otoyolu. Dünyanın en büyük havalimanını İstanbul’a kazandırdık. İstanbul bunların daha iyisine layık. Kanal İstanbul’a da inşallah bu yıl içerisinde başlıyoruz.” dedi.

Çanakkale Deniz Zaferi’nin yarın 103. yılı olduğunu hatırlatan Yıldırım, “İnşallah Cumhurbaşkanımızla beraber ‘geçilmez’ Çanakkale’ye, dünyanın en uzun köprüsünün temeli atacağız, ilk harcını koyacağız. Hayırlı, uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, AK Parti deyince akla proje, kalkınma ve hizmet geldiğini belirterek, salondakilere “Yeni dönemde yeni başarılara imza atacak mıyız? 2019’da hem genel seçimde hem yerel seçimde yeni destanlar yazacak mıyız?” diye sordu. Salondan “evet” yanıtını alan Yıldırım, “İstanbul yeni başarılara hazır elhamdülillah.” dedi.

Başbakan Yıldırım, kongrenin hayırlı olmasını ve görev alacaklara başarı diledi.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News