Breaking News

Şehit Polis Hasan Bilgin Kan Alma Birimi Açıldı

Ülkemizin ihtiyacı olan kanın tamamı karşılamaya yönelik çalışmalarını titizlikle yürüten Kızılay, ülke geneline yayılmış olan kan alma birimlerine bir yenisini daha ekledi. Türk Kızılayı Zonguldak Şubesi’nin girişimleri ve hayırseverlerin desteğiyle yapımı tamamlanan kan alma birimine İstanbul’da Beşiktaş Vodafone Arena yakınındaki terör saldırısında şehit düşen polis memuru Hasan Bilgin’in adı verildi.

Zonguldak Şubesi Başkanı Nihat Aygün’ün ev sahipliğinde ve çok sayıda davetlinin katıldığı Zonguldak’ın Terakki Mahallesi’ndeki Şehit Polis Hasan Bilgin Kan Alma Biriminin açılışı, şehidin babası Yaşar Bilgin, Zonguldak Valisi Ali Kaban, Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can, Yönetim Kurulu Üyeleri Ercan Tan ile Cengiz Yurdabekçi ve Denetim Kurulu Raportörü Cengiz Koç tarafından gerçekleştirildi.

“Kan bağışı gönüllülük esasına dayanıyor”

Türkiye’de bugün kan ihtiyacının 2 milyon 500 bin ünite olduğunu, bunun yüzde 90’ının karşılanır duruma gelindiğini belirten Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can, “Kan bağışı gönüllülük esasına dayanıyor. Kan insanlardan zorla alınan bir şey değil ve zorunlu kan almayı kaldırdık. Her şey gönüllü olsun istiyoruz. Biz ne kadar kan aldığımıza değil ne kadar çok kan bağışçısı kazandığımıza bakıyoruz. Çünkü kan bağışçılarımız periyodik hale gelirse yani süreklilik arz ederse sistem oturmuş oluyor.” diye konuştu.

“Emeği geçenlere teşekkürler”

Kan alma biriminin açılışında emeği geçenlere teşekkür eden Zonguldak Valisi Vali Ali Kaban ise “Birime şehit polis memuru Hasan Bilgin’in isminin verilmesi güzel oldu. Kan ihtiyacının sağlanması gerekiyor. Kızılayımız bu konuda ciddi başarı elde etti. Kızılay’ın dünyanın her yerindeki varlığı Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı anlamına geliyor.” dedi.
Konuşmaların ardından birimin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür plaketi verildi.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

About Aktüel İntermedya

Check Also

Türkiye’de Medya Tekelleşiyor. 22 Yıllık Markamız Turkuvaz Medya ve TÜRGEV eski Başkanı Arzu Akalın tarafından Yargıtay Kararı ile İptal edilmiştir

1998 yılında İstanbul Valiliği ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne verilen Basın Beyannamesi …