Yeni Sistem Çift Başlılığı Ortadan Kaldırıyor

Antalya’da yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhurbaşkanının partili olması çift başlılık değil, millete karşı dürüst olmaktır. Zaten herkesin gönlünde bir partisi vardır. Milleti aldatmaya gerek yok. Bu bakımdan yeni sistem çift başlılığa yol açmıyor, tam tersine dürüstlüğü getiriyor, çift başlılığı ortadan kaldırıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya’da yapımı tamamlanan hizmet ve tesislerin toplu açılış törenine katılarak bir konuşma yaptı.

“ANAYASAYLA KURULAN KURUMLAR ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİYLE AÇILIP KAPATILABİLİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Anayasa değişikliğine karşı ‘hayır’ çağrısında bulunan ana muhalefet liderinin değişikliklerle ilgili dile getirdiği gerçeği yansıtmayan yorumları için ‘yalan üstüne yalan’ değerlendirmesinde bulundu. Ana muhalefet liderinin ‘Yeni sistemde Cumhurbaşkanı muhtarlıkları, belediyeleri, sendikaları kapatacak’ şeklindeki iddialarına yer veren ve ilgili parti liderini ‘yalan makinesi’ olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunların hiçbirinin olmasının mümkün olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü bu işlerin Cumhurbaşkanlığıyla yakından uzaktan alakası yok. Anayasayla kurulan kurumlar Anayasa değişikliğiyle, kanunla kurulan kurumlar kanunla açılıp kapatılabilir. Belediyelerin yetkisinde olan konularda onların kararıyla değiştirilebilir” diye konuştu.

Halk oylamasına sunulan bir değişiklikle 18 yaşındaki gençlere, Meclis’in, belediyelerin ve bakanlar kurulunun gençlere açıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben gençlerimize inanıyorum. 21 yaşında İstanbul’u fethederek bir çağ açıp bir çağ kapayan Fatih’in izinde giden bir gençlik olarak güveniyorum” ifadelerini kullandı.

“YARGITAY, DANIŞTAY, ANAYASA MAHKEMESİ ÜYELERİ NASIL TESPİT EDİLİYORSA AYNEN DEVAM EDECEK”

“Biz yeni sistemi Erdoğan için değil her doğan için getiriyoruz, bu böyle bilinmeli” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet liderinin, ‘Hâkimler, savcılar, kâtipler, mübaşirler, gardiyanlar, mahalle bekçileri, özel güvenlik görevlilerini Cumhurbaşkanı atayacak’ iddiasının da yalan olduğunu ifade etti ve “Çünkü bunların hepsinin de atama usulü bellidir. Şu anda Yargıtay nasıl tespit ediliyorsa, Danıştay nasıl tespit ediliyorsa, Anayasa Mahkemesi üyeleri nasıl tespit ediliyorsa aynen devam edecek” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Ne diyor Kılıçdaroğlu? ‘Kendisine 100 tane yardımcı atayacak, 500 tane bakan atayacak.’ Yapma, benim milletime bu yalanları söyleme, böyle bir şey söz konusu değil. Biz göreve geldiğimizde 36 bakandan oluşuyordu hükûmet, biz geldik bunu 25’e indirdik, yapma, dürüst ol dürüst. Biz bir defa özel sektörden aldığımız derslerle geldik, bu işleri iyi biliriz ve 14 yılda da bu ülkeyi nereden nereye getirdiğimiz ortada, ama sen bu işlerden daha anlamazsın, daha çok çalışman lazım. Cumhurbaşkanı bir veya iki yardımcı, en fazla bilemedin üç yardımcı atar. Bakan sayısı şu mevcudu belki koruyacaktır, gereğine göre azalır veya artar. Ama bunlar maalesef, ‘dervişin fikri neyse zikri de odur’ derler ya, işte bunlar böyle. Akıl neyle meşgul olursa dil de onu söyler. Her ne kadar genel müdürlükten gelme olsa da, anlaşılan o ki bu zat hiç devlet terbiyesi almamış. Senelerce kamuda çalışmış; ama usul, erkân öğrenmemiş. Demek ki milletimiz es kaza bu zata emaneti teslim etse kendisi aynen böyle yapacak. Rabbim bunların şerrinden ülkemizi de, milletimizi de muhafaza eylesin.”

“YALANIN EN BÜYÜK PANZEHİRİ HAKİKATLERDİR”

Yeni sistemde Cumhurbaşkanının partili; ancak partizan olmayacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanının partili olmasını eleştiren ana muhalefet liderine, “Gazi Mustafa Kemal parti lideri değil miydi? İnönü parti lideri değil miydi?” diye sordu ve tek parti döneminde parti il başkanlarının aynı zamanda o şehrin valisi olduğunu hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Peki, şimdi böyle bir şey yapılsa bu Cumhuriyet Halk Partisi ne der, soruyorum, ne der? Kıyamet kopar değil mi? Ama biz demokrasiyi biz böyle öğrenmedik, böyle de kabul etmiyoruz. Hatta parti üyesi Cumhurbaşkanları belki parti genel başkanı olmaya bile ihtiyaç duymayacak, onu şimdiden bilemeyiz. Dolayısıyla Cumhurbaşkanının partili olması çift başlılık değil, millete karşı dürüst olmaktır. Zaten herkesin gönlünde bir partisi vardır. Milleti aldatmaya gerek yok. Bu bakımdan yeni sistem çift başlılığa yol açmıyor, tam tersine dürüstlüğü getiriyor, çift başlılığı ortadan kaldırıyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, “Türkiye’nin yakın tarihindeki en önemli tercihini sağlıklı bir şekilde konuşmak, tartışmak yerine, yalanlarla boğmaya çalışanlara inat biz her yerde doğruları anlatmaya devam edeceğiz. Yalanın en büyük panzehiri hakikatlerdir” sözlerine yer verdi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlardan 16 Nisan’da sandık başına gittiklerinde niçin oy kullanacaklarını bilerek gitmelerini, bunun için de 18 maddelik Anayasa değişikliğini okumalarını istedi.

“MİLLÎ, DEMOKRAT OLAN HERKESİN TERCİHİ 16 NİSAN’DA ‘EVET’ OLACAK”

Türkiye’nin birliğinin, beraberliğinin, kardeşliğinin ve geleceğinin teminatının dört ilkeye sıkı sıkıya sahip çıkmaktan geçtiğinin altını çizen ve bu ilkelerin, ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet’ olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin ‘hayır diyeceklere terörist dediği’ yönündeki ithamlara şu cevabı verdi: “Hayır, benim öyle bir derdim yok. Kandil’deki teröristler ‘hayır’ diyor ve herkesi ‘hayır’ demeye çağırıyor, İmralı ‘hayır’ diyor, Pensilvanya’daki ‘hayır’ diyor. Diyorum ki, kişi sevdikleriyle beraberdir. Eğer Kandil’deki bu ülkemizi bölmeye, milletimizi parçalamaya çalışanlarla beraber hareket edeceksen, var hareket et, bunu hatırlatıyorum, bu uyarıyı yapıyorum.”

Yerli, millî, demokrat ve özgürlükçü olan, Türkiye’nin istiklalini ve istikbalini önemseyen herkesin tercihinin 16 Nisan’da ‘evet’ olacağına inandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplu açılış töreni ile resmî olarak hizmete giren yatırımların toplam bedelinin 781 milyon lira olduğunu aktardı.

16 Nisan’ın ülke ve millet için yeni bir milat olması temennisiyle sözlerini tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından törene katılan bakanlarla birlikte tamamlanan hizmet ve tesislerin açılış kurdelesini kesti.

 

Aktüel İntermedya / GÜNDEM

 

You may also like

Popular News